KYRGYZSTAN 

1.

Abdieva Aliya

Chief Librarian, Republican Library for Children and Youth

2.

Aytakunova Elnura

Director of the Library, Svetlaya Polyana, Jety Oguz

3.

Akmatova Gulnara

Director of the Library, Temir Kanat, Ton

4.

Alimbekova B.

Director of the Library, Kashka Jol, Kara Kulzha

5.

Amanova Ainura

Ministry of Culture, Information and Tourism of KR

6.

Aripova Zhumakan

Director of the Library, Kochkor Ata, Nooken

7.

Atalieva Seilkan

Director of Jalal Abad Oblast Library

8.

Atamurzaeva Sapiyakhan

Director of Mayly Suu City Library

9.

Battalova Sania

AUCA Associate Vice-President for Planning and Assessment, KLIC Vice-President

10.

Bazarkulova Dinara

Director of the Library, Ak Korgon, Talas

11.

Bayseitova Kutbubu

Director of the Children's Library, Kirov Central Library System

12.

Barpieva Aynash

Director of the Library, Sheker, Kara Buura

13.

Bootaeva Zinakul

Director of At Bashy Central Library System

14.

Davletiarova Nuriyla

Director of the Library, Kyrgyz State Arabaev University

15.

Dandybaeva Gulsayra

Director of Bishkek Central Library System

16.

Djailkanova Maya

Director of the Library, Kyrgyz National University

17.

Dobulbekova Chinara

Director of Tash Komur Central Library System

18.

Dononbaeva Aygul

Director of the Library, Talas State University

19.

Zhangeldieva Begaym

Director of the Library, Naryn State University

20.

Zharkynalieva Telegey

Director of Talas Oblast Library

21.

Zhumabaeva Saadat

Head of the Electronic Information Department, State Patent and Technical Library

22.

Zhunushalieva Perizat

Alamedin Central Library System

23.

Zheenbekova Kulipa

Chon Alay Central Library System

24.

Zakirova Ainura

Director of Suzak Central Library System

25.

Ismailova Burulkan

Director of Kok Zhangak City Library

26.

Ismanova Biusara

Director of Toktogul Central Library System

27.

Kadjieva Tamila

Director of the Chuy Oblast Library 

28.

Karagulova Gulnara

Director of the Library, Mayly Say

29.

Kenzhebaeva Ainura

Director of the State Patent and Technical Library

30.

Kislova Larisa

Deputy Director, Republican Library for Children and Youth

31.

Kozhokanova A.

Naryn Oblast Library

32.

Kolpochbay kyzy Anara

Talas Central Library System

33.

Kubatova Damira

Head of the Department of Culture, Alamedin District

34.

Kudageldieva Gulzhan

Director of the Library, Emgekchil, Naryn

35.

Kultaeva Roza

Director of the Library, Jalal Abad State University

36.

Kurmanalieva Zarima

Director of the Library, Ak Olon, ​​Ton

37.

Kurmanbekova Anara

Director of the Library, Aral, Manas

38.

Maksytova Shakarkan

Director of the Library, Kyzyl Kiya

39.

Mambetova Zaria

"Resources for Youth"

40.

Mamyrbaeva Sagynbubu

Talas Central Library System

41.

Mantyeva Еlmira

Library of Zhany Turmush, Alay

42.

Matairova Nazzat

Director of the Children's Library, Toktogul Central Library System

43.

Medetova Еlmira

Chuy oblast administration

44.

Merkulova Tatyana

Library of Kyzyl Kiya

45.

Mikhaylina Galina

"Slovo Kyrgyzstana" newspaper

46.

Momunkulov Koychuman

Director of the National Book Chamber of KR

47.

Mukambetova Gulzhan

Bishkek State University

48.

Mukasheva Gulnara

Director of Ton Central Library System

49.

Mukuytova Bubuyra

Talas Central Library System

50.

Murataliev Bolot

"Resources for Youth"

51.

Musieva Zoya

Director of the Issyk Kul Oblast Library

52.

Mydykova Еlmira

Director of the Library, Ak Suu

53.

Nazarova Nazira

Director of Issyk Ata Central Library System

54.

Nazarmatova Chinara

Director of Ala Buka Central Library System

55.

Nurkulova Еlmira

Bishkek State University

55.

Omuraliev Talantbek

Chief Librarian, Kyrgyz-Turkish "Manas" University

57.

Osmonkulova Gulmira

Accountant,  KLIC

58.

Pak Irina

Executive Director, KLIC

59.

Pirmatova Topchugul

Director of Batken City Library

60.

Rosset Aline

Mountain Societies Research Institute

61.

Sabyrbekova Aisha

"Bibliopuls" Magazine

62.

Sarybaeva Aynagul

Director of Balykchi Central Library System

63.

Satybaldieva Gulbarchyn

Chief Librarian, Suzak Central  Library System

64.

Smirnova Irina

Director of the Library, Kyrgiz-Russian Slavic University

65.

Sultangazieva Roza

Director of the Republican Library for Children and Youth, President of KLIC

66.

Supataeva Zhibek

Director of the Library, Kytai, Jety Oguz

67.

Supataeva Nurgul

Director of Chui Central Library System

68.

Sydykova Madina

Public Relations, Republican Library for Children and Youth

69.

Tagaeva Baktygul

Director of Alamudun Central Library System

70.

Tazhibaeva Gulsina

Osh Oblast Library

71.

Teytbaeva Anara

Library of Kyzyl Zhar, Kara Kulzha

72.

Toktorbaeva Zamira

Director of Naryn Oblast Library

73.

Torobekova B.

Deputy Director of Osh Oblast Children's Library

74.

Turdieva Еlena

Head of the User Services Department, Library of the American University of Central Asia

75.

Uzakbekova Barinisa

Library of Toguz Toro

76.

Uraimova Sharipa

Library of Gereyt Shoron, Nookat

77.

Usubalieva Damira

Methodist, Bishkek Central Library System

78.

Shabdanbekova Raushan

Director of the Issyk Kul Oblast Library Center for Children and Youth

79.

Erdolatov Sanzhar

Director of the Library, International "Ataturk Alatoo" University

 

TURKEY

80.

Aktaş Sitki

Managing Director, Springer

81.

Güneş Gercik Suna

Chamber of the Eurasian Librarians Union Association

82.

Işik Ekrem

Assistant, Eurasian Librarians Union Association

83.

Keskin Gamze

Customer Development Manager for Turkey, Middle East and Central Asia, Elsevier B.V

84.

Kydyralieva Yildiz

Account Manager, Elsevier B.V

 

RUSSIA

85.

Shnurova Svetlana

Deputy Director, ELS "Lan' Publishing"

 

USA

86.

Gegich Mills Kelly

Executive Account Manager, Gale Co.

87.

Hammer George

Associate Account Executive, Gale Co.

 

AMERICAN CORNERS IN CENTRAL ASIA

 

1.

Lee Valorie

Information Resource Officer, US Consulate General, Almaty

2.

Middleton William

Information Resource Officer, US Embassy New Delhi

3.

Stromme Elizabeth

Elizabeth, Information Resource Officer, Office of American Spaces

4.

Brey-Casiano Carol

Division Chief, Office of American Spaces, IIP

5.

Uhler Jennifer

Regional English Language Officer, US Embassy Astana

6.

Jahan Ishrat

Regional Educational Advising Coordinator, India & Central Asia

7.

Wood Susannah

Information Officer, US Embassy Bishkek

8.

Munduzbaeva Munara

US Embassy Bishkek

9.

Bekbalaeva Jyldyz

US Embassy Bishkek

10.

Bakirova Cholpon

US Embassy Bishkek

11.

Kireeva Elmira

US Consulate General, Almaty

12.

Kulzhaeva Zhanar

US Embassy Astana

13.

Shaku Bayan

US Embassy Astana

14.

Myradov Azat

IRC Director, US Embassy Ashgabat

15.

Akiniyazova Zhakhan

US Embassy, Turkmenistan

16.

Mirzoshirinov Rustam

US Embassy, Tajikistan

17.

Atrafi Mohammad

US Embassy, Afganistan

18.

Nasridinova Jamilya

US Embassy, Uzbekistan

19.

Chorieva Saida

Education USA Adviser, US Embassy Tashkent

20.

Dorzhsuren Bolormaa

US Embassy, Mongolia

 

KYRGYZSTAN

21.

Kurmanalieva Aigerim

American Corner Coordinator in Bishkek

22.

Karypova Nurkyz

American Corner Coordinator in Bishkek

23.

Abusatov Abylaikhan

American Corner Coordinator in Bishkek

24.

Ilipaeva Mergul

American Corner Coordinator in Kant

25.

Mataeva Mira

American Corner Coordinator in Kant

26.

Zhumagulova Chinara

American Corner Coordinator in Talas

27.

Kozhokanova Tolgonai

American Corner Coordinator in Naryn

28.

Kurbankulova Aizhamal

American Corner Coordinator in Karakol

29.

Nosobaeva Jyldyz

American Corner Coordinator in Karakol

30.

Tazhibaeva Gulsina

American Corner Coordinator in Osh

 

KAZAKHSTAN

31.

Nurmagambetova Aigerim

American Corner Coordinator in Karaganda

32.

Bebko Marina

American Corner Coordinator in Petropavlovsk

33.

Anarbekova Alina

American Corner Coordinator in Chimkent

34.

Karimova Zarina

American Corner Coordinator in Oskemen

35.

Shagmanova Ainash

American Corner Coordinator in Astana

36.

Zueva Tatyana

American Corner Coordinator in Kostanai

37.

Mukhamadieva Dina

American Corner Coordinator in Oral

38.

Serikbaeva Altynai

American Corner Coordinator in Atyrau

39.

Utesheva Aizada

American Corner Coordinator in Aktobe

40.

Kozhabek Assema

American Corner Coordinator in Almaty

41.

Malgazhdarova Aigerim

American Corner Coordinator in Astana

 

TURKMENISTAN

42.

Agaeva Zhakhan

American Corner Coordinator

43.

Suleimanova Minigul

American Corner Coordinator

 

TAJIKISTAN

44.

Pulatova Madina

American Corner Coordinator

45.

Zhamolov Shavkat

American Corner Coordinator

46.

Khaitov Tozhiddin

American Corner Coordinator

47.

Abdukhamidov Zulfikor

American Corner Coordinator

48.

Sharipov Abdulkhamid

American Corner Coordinator

 

MONGOLIA

49.

Tsedendamba Baigalmaa

American Corner Coordinator

50.

Lkhagva Gantulga

American Corner Coordinator

51.

Buyanzaya Shurenbagana

American Corner Coordinator

52.

Boldbaatar Bayartsogt

American Corner Coordinator